Новини

Затвердження Типового положення про римсько-католицькі заклади освіти України.

21 Грудня, 2023

24 листопада 2023 року Конференцією Єпископів України було затверджено “Типове положення про римсько-католицькі заклади освіти України“. Про даний документ і про діяльність Комісії душпастирства молоді у сфері католицього виховання ми спілкуємось з відповідальною за заклади освіти РКЦ в Україні Іриною Назаренко.

 

  1. Одним з напрямків діяльності Комісії у справах душпастирства молоді є розвиток католицьких навчальних закладів. Скільки в Україні таких закладів,  який статус вони мають, хто є їх засновниками?

В Україні нараховується близько сорока закладів освіти Римсько-Католицької Церкви. Більше половини (26 установ) – садочки і світлиці. Інші  – це католицькі школи  та центри розвитку, які включають в себе і садочок, і школу, і програми розвитку в час дозвілля для різних вікових категорій. Засновниками таких закладів переважно є монаші згромадження, або світські особи, або організації, такі, н-д, як Карітас-Спес Україна. Також засновниками можуть бути громадські об’єднання. Так, наприклад, в Рівному, навчальний заклад заснований громадським об’єднанням  Європейський сімейний центр «Традиція». Засновником католицького закладу може бути єпископ.

 

  1. Як давно Комісія проводить роботу з католицькими навчальними закладами?

Комісія душпастирства молоді проводить роботу з закладами освіти з 2016 року.

 

  1. Які конкретно завдання ставить комісія в роботі з навчальними закладами?

Такими завданнями є: збирати статистику католицьких навчальних закладів, дбати про відповідність закладів Типовому Положенню про католицькі заклади освіти РКЦ, візитація закладів, організовувати зустрічі для керівників на актуальні  теми, обмін досвідом, надання допомоги в питаннях підвищення кваліфікації педагогам-християнам,  організовувати щорічне паломництво педагогів до Санктуарію Бердичівської Божої Матері, як елемент духовної формації та єдності спільноти.

 

Зустрі керівників навчальних закладів. Львів 2023.
  1. Що вже реалізовано?

Ці всі завдання ми і реалізовуємо зараз. Збираємо статистику, організовуємо зустрічі, готуємо паломництво, шукаємо відповіді на питання, які озвучують керівники та педагоги.

 

  1. Які Ви бачите виклики в цій роботі?

Важливим викликом, який я бачу – відповідність закладів Типовому Положенню про заклади освіти РКЦ, також поширення реклами про католицькі навчальні заклади, щоб якомога більше нашого українського населення знали про їх існування та діяльність, залучення великої  кількості  вихованців та учнів до них.

Педагоги Салезіянського ліцею “Всесвіт” (Житомир)
  1. Чи співпрацює Комісія з іншими освітніми організаціями і з якими? Що входить в цю співпрацю?

Так, Комісія співпрацює з такими освітніми організаціями як МАРХО (Міжнародний альянс розвитку християнської освіти) та ГС «Католицька освіта». Разом організовуємо зустрічі для керівників католицьких закладів. Дані освітні організації розробляють ліцензовані програми курсів підвищення кваліфікації для вчителів та вихователів, проводять тренінги, надають методичну літературу.

 

  1. В листопаді відбулась зустріч керівників католицьких навчальних закладів. Як вона пройшла і які її плоди?

В ній прийняли участь керівники та представники як римо-католицьких, так і греко-католицьких навчальних закладів. Була дуже плідна зустріч, в якій ми працювали над такими питаннями як католицька ідентичність навчальних закладів, фандрейзинг, пройшли важливі тренінги, інтерактиви та мали мистецькі майстер-класи. Важливим було те, що відбулося обговорення та редагування Типового Положення керівниками закладів освіти. Також заклади  змогли представити себе, розповісти про свої досягнення, про проблеми, які переживають та як  їх вирішують. Це дуже важливо, бо ми є спільнотою, в якій ми можемо і почути один одного і надати підтримку.

 

  1. На днях було прийняте Типове положення про римсько-католицькі заклади освіти України, який був розроблений на зустрічі керівників. Розкажіть, будь ласка, про цей документ.

Типове положення про римсько-католицькі заклади освіти України – це дуже важливий документ.

Він затверджений Конференцією Єпископів України. В цьому документі вказані правові підстави діяльності та функціонування закладів освіти, також мета та завдання, принципи діяльності, засади діяльності, пункти, які стосуються керівництва, питання щодо духівника, майнові та фінансові питання.

Цей документ – основа для кожного католицького закладу освіти, як база, від якої він має відштовхуватися, яким він має бути, як функціонувати, на яких принципах і засадах, які ставити перед собою завдання. Все основне, що стосується закладу, є в Типовому Положенні.

Дякую за бесіду. Бажаю Комісії добрих плодів в цій галузі і нехай Господь допомагає нам розвивати католицьку освіту в Україні.

Пономаренко Олена ASC