Події

«Шкільний портфелик» для кризових сімей

18 Вересня, 2017

Щоліта вже майже 20 років Карітас України проводить благодійну акцію «Шкільний портфелик».

Її мета — допомогти дітям із кризових родин підготуватися до школи, зібрати найнеобхідніше шкільне приладдя і дати їм трошки свята й підтримки у наш непростий час. Портфелі, зошити, пенали, кольорові олівці, ручки, маркери, ножиці, лінійки, набори для малювання, кольоровий папір та багато іншого — все це, вкрай необхідне для навчання, часто не так легко придбати родинам, які опинились у скруті. На жаль, наш непростий час показує, що кількість потребуючих тільки зростає.

«Я багатодітна мама, виховуємо трьох синочків і донечку, усі вони школярі. А щоб зібрати до школи одну дитину, нині треба щонайменше 5 тисяч гривень. Отож нам із чоловіком це вартувало би близько 20 тисяч гривень, — розповідає Богдана, мати школярів із Тернополя. — Без допомоги небайдужих людей ми б не впоралися, тому просто чудово, що є Карітас і його акція».

Ціле літо працівники й волонтери осередків Карітасу разом із благодійниками — бізнес-структурами та небайдужими приватними особами — напружено працювали, аби зробити приємні подарунки своїм підопічним. І ось можемо сказати: цього року акція була без сумніву неймовірно успішною, охопивши Україну від Нововолинська до Маріуполя, від Києва до Одеси. Спільними зусиллями вдалося забезпечити портфелями та необхідним шкільним приладдям понад 2 000 дітей.

Навіть більше: цьогоріч «портфелики» отримали не лише діти з міст, де традиційно працює Карітас, а й з інших населених пунктів, де також є потребуючі. Так, співробітники Карітасу-Київ допомагали не лише киянам: необхідні канцтовари отримали від них 80 учнів із багатодітних та малозабезпечених сімей у Черкасах, 35 — у Радомишлі Житомирської області, а також 20 дітей із сіл Фастівського району, де не так часто, як у великих містах, з’являються благодійники, але допомога дуже потрібна. Всього за підтримки благодійників Карітасу-Київ вдалося зібрати понад 500 «портфеликів», 300 з яких отримали кияни — діти з родин вимушених переселенців, багатодітних, захисників України.

120 дітей із родин, що опинились у складних життєвих обставинах, та вимушено-переселених осіб, що проживають у м. Хмельницькому та в Хмельницькій області, отримали необхідне для навчання за сприяння Карітасу-Хмельницький. Аби розширити масштаби акції, окрім традиційних форм збору коштів та шкільного приладдя використовувалися й інші. Традиційний партнер організації, мережа магазинів «Офіс Центр», два місяці проводила  акцію «Принеси до магазину старий рюкзак та отримай 20% знижки на новий», а всі отримані ранці були передані в Карітас. Збір наплічників та ранців, використаних, але в гарному стані, проводився не лише у Хмельницькому, а й у інших містах, зокрема в Маріуполі: адже для багатьох родин навіть така допомога є дуже суттєвою.

Понад 200 дітей з Одеси отримали шкільні набори. Тут також постаралися залучити якомога більше благодійників. «Цього року ми звернулися до багатьох компаній, які працюють в Одесі, з пропозицією долучитися до акції. І багато хто відгукнувся, — розповідає співробітниця Карітасу-Одеса Кіра Менакер. — Вони влаштували збір коштів і приладдя серед своїх співробітників; деякі проводили внутрішні благодійні ярмарки й потім передавали нам гроші, або самі закуповували на них канцтовари. Ми щиро радіємо, що наша акція з кожним роком набуває дедалі більшої популярності й ми маємо змогу допомогти більшій кількості діток».

Акція «Шкільний портфелик» від Карітасу вже стала доброю традицією у Тернополі, де підготуватися до нового шкільного року допомогли 250 школярам. «Ми опікуємося дітьми і з Тернополя, і з області, адже потребуючі є всюди і чимало батьків до нас звертаються, просячи про допомогу», — розповідає директор організації о. Андрій Марчук.

Зібрати «портфелик» не так і просто. Діти, їхні вимоги, потреби — всі різні. Учні різного віку потребують різного приладдя; зібрати «першачка» — значно дорожче. Тому співробітники Карітасу творчо підходили до роздачі шкільних наборів і вибирали тих, хто найбільше потребує. «Насправді вибирати нелегко, — розповідає згадана Кіра Менакер. — Особливо якщо у тебе 650 заявок і ти не розумієш, кому найпотрібніше, а хто може почекати. Але ми порахували, що коли дитина йде до першого класу, їй потрібно купувати все — від і до. Старшим — простіше, рюкзак чи інше приладдя може залишитися з попереднього року; відповідно, і витрати менші». А в Карітасі Івано-Франківська проблему вирішили інакше: зі 152 школярів  соціально уразливих категорій, які отримали допомогу, 100 одержали  сертифікат на суму 600 гривень. Решта (переважно першокласники) — портфелики, укомлектовані всім необхідним.

Прийшло свято і до дітей, які живуть на сході України, адже, незважаючи на близькість до зони бойових дій, вони залишаються дітьми, які вірять у добрих чарівників, чекають на свято і подарунки. І співробітники місцевих Карітасів зробили все, аби стати саме такими чарівниками, створити атмосферу свята для дітей та підлітків, дати їм відчути підтримку небайдужих. Кошти збирались у спеціальні скриньки, встановлені, зокрема, на шкільних базарах, у кав’ярнях, квіткових магазинах, та з залученням місцевих спонсорів. Так понад 100 дітей із Краматорська, Слов’янська, Маріуполя змогли отримати портфелики, а також побувати на святах, організованих Карітасом.

54 шкільні набори та 50 портфеликів отримали юні підопічні Карітасу-Запоріжжя; 22 дітей із Дрогобича та навколишніх сіл отримали нові рюкзаки, а 13 — шкільне приладдя та канцелярію; Карітас-Волинь підготував портфелики для 41 дитини з родин вимушених переселенців; 51 дитина отримала готові до школи рюкзачки завдяки Карітасу Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ. В частині осередків Карітасу акція ще триває, оскільки досі надходять пожертви, а потреба в допомозі завжди більша за можливості.
Карітас України висловлює глибоку подяку всім небайдужим людям, які підтримали нашу ініціативу, своїми внесками допомогли дітям зробити день Першого дзвоника справжнім святом, а також бізнес-структурам: це Банк Кредит Дніпро, SoftServe, LeBoutique, Укрпошта, METRO Cash & Carry Ukraine, Фармацевтична фірма «Дарниця», Видавництво Івана Малковича “Абабагаламага” / Ababahalamaha Publishers, Київенерго, Мережа АЗС UPG, REHAU Ukraine — віконні системи, Derby, без чиєї активної участі акція не була б такою успішною.

 

Одарка Бордун