Новини

Що думає українська молодь про священників та богопосвячених осіб

24 Листопада, 2020

Комісія у справах душпастирства молоді провела опитування серед українських юнаків і дівчат. Анкету під назвою «Що ти хочеш від цього життя?» від червня  могли протягом кількох місяців заповнити всі охочі. Священники та богопосвячені особи переконані, що ця анкета допоможе їм у служінні та праці з молоддю. Анкету до Року молитов за покликання, який триває в Римо-Католицькій Церкві в Україні, створили с.Світлана Мацюк SSpS, с.Едіта Улман SSpS, бр.Сергій Воронюк OFMCap та Вікторія Кондратюк.

Відповіді на запитання анкети дали майже 800 молодих хлопців і дівчат, віком від 12 років. Але найбільше учасників опитування — у віці 21-29 років (понад 31,3%).     Серед респондентів понад 74% — дівчата й понад 26% — хлопці.

Найактивніше на анкетування відгукнулися мешканці Західної України (62,5%).     Більшість опитаних уже працюють (46,1%), але й багато тих, хто вибрав варіант «насолоджуюся життям» (32%).

Більшість молодих респондентів найважливішими у житті вважають сім’ю і духовні цінності. А найважливішим у своєму духовному розвитку переважна більшість тих, хто відповів на анкету, хоче «бути на Ти з Богом» (61,8%). Також для молоді важливі: досягнення святості (39,2%), духовні пережиття (33,1%), відчуття спільноти (32,7%), самовдосконалення (28%) та приємні відчуття (21,3%). Про «блати з Богом» переймається найменша кількість опитаних — лише 10 відсотків.

Відповідаючи на запитання про плани на майбутнє, одружитися з коханою людиною хочуть 27,5% опитаної молоді, а 25,4% думають про успішне закінчення навчання. Піти до семінарії або згромадження збирається менша кількість опитаних (5,9%), ніж ті, хто планує своє життя не так довгостроково і хоче насамперед піти попоїсти (6,3%). Але найбільша кількість опитаних не ділиться своїми планами, обравши варіант відповіді «інше» (34,9%).

Слово «покликання» в української молоді здебільшого асоціюється зі служінням (37,2%), любов’ю (18,3%) та самореалізацією (12,8%). Мало хто сприймає покликання як страждання, самотність чи обов’язок. Більшість опитаних (44%) моляться за розпізнання свого покликання.

Що ж до конкретного стану життя, молодь вважає, що тато і мама з трійкою дітей (57,5%) щасливіші за життєрадісну монахиню чи комунікабельного священника. А 32% опитаних найщасливішим бачать вільного мандрівника.

Що молодь думає про священників і богопосвячених? На деякі запитання в анкеті потрібно було відповісти самостійно. Молодь описувала, що найбільше запам’яталося у знайомих священниках чи монахинях, чого вона чекає від пастирів і богопосвячених та якими хоче бачити духовних провідників. «Там досить щирі відповіді, їх цікаво почитати», — каже сестра Світлана Мацюк. Черниця зазначає, що це зовсім різні відповіді — коли розмовляєш із молоддю особисто і коли вона сама дає відповіді в анонімному опитуванні: «Вони тоді почуваються вільнішими, не переживають, що про них подумають», — вважає сестра Світлана.

Щастя для опитаних — це здебільшого любов, спокій, сім’я, свобода, друзі. У богопосвячених особах молодь цінує жертовність, відкритість, щирість, простоту, святість, доброту і любов.     У монахинях молодь помічає життєрадісність. Саме радість і простоту підкреслюють багато респондентів. Наприклад, кілька відповідей на запитання «Пригадай сестру-монахиню, яку ти зустрів/ла у своєму житті. Що тобі найбільше в ній запам’яталось?»: — Ну, найчастіше вони злюки. Однак таки є «життєрадісні монахині». — Вона «конкрєтна дєвка», знаходила дуже швидко контакт із молоддю і з нею не відчувалося вікового бар’єру. — Тепле ставлення, потрібне слово, любов, якої вистачить на всіх, і очі, що сяють і самі посилають Божу любов і радість від життя.

У священниках молодь бачить мудрість, батьківську турботу, розуміння та почуття гумору, а також звертає увагу на активне проповідування Божого Слова. До прикладу, відповіді на запитання «Згадай священника, якого ти зустрів/ла у своєму житті. Що тобі найбільше в ньому запам’яталось?»: — Пам’ятаю, що він був і є дуже добрим, його проповіді мене дуже «чіпляли» і я задумувалась над певними справами і в моєму житті. — Є різні священники: добрі пастирі, дбайливі лікарі, які живуть покликанням; але є і байдужі, пасивні, на жаль. — Вони, можливо, не так часто посміхаються, але від них лине аура щастя.

Які очікування молодь має до священників та богопосвячених? Цікаво, що багато опитаних відповіли, що нічого не очікують і бажають їм просто бути щасливими та йти шляхом покликання. А серед записаних очікувань найчастіше зустрічаються прохання служити Богу і людям, залишатися щирими та відкритими, допомагати на шляху до святості. Крім цього, молодь прагне розуміння, любові, підтримки і просить не засуджувати. Кілька реплік від опитаної молоді: — Відсутність «вчительсько-осуджувального» тону в голосі; доброго прикладу християнства, розуміння. — Надзвичайно часто осуджують людей, а не вказують на гріх. Складається враження, що не завжди вміють бачити Божих дітей в інших людях.

Останнє запитання стосується інтернет-ресурсів, із яких молодь черпає інформацію про заходи в Україні.     Творці анкети впевнені, що такий щирий діалог із молоддю допоможе краще їй служити і розуміти потреби вірних.
Джерело: CREDO: https://credo.pro/2020/11/278541