Новини

Папа духовенству: покликані поширювати радість Євангелія і будувати єдність

07 Листопада, 2022
Святий Дух як джерело радості, єдності та пророцтва був у центрі роздумів, якими Папа Франциск поділився з єпископами та духовенством Бахрейну та регіону, зустріч з якими була останнім пунктом його чотириденної 39-ї Апостольської подорожі. Він також закликав підтримати молитвами мирний процес у Ефіопії та не забувати молитися за Україну.

о. Тимотей Т. Коцур, ЧСВВ – Ватикан

Ми є християнами не через наші заслуги чи лише тому, що приймаємо якесь вірування, але тому, що в Хрещенні нам була дарована жива вода Святого Духа, яка вчиняє нас улюбленими Божими дітьми і братами й сестрами між собою. На цьому наголосив Папа Франциск, промовляючи до єпископів, священиків, богопосвячених осіб і душпастирських співробітників, зустріч з якими стала останньою прилюдною подією його візиту в Бахрейн.

У неділю, 6 листопада 2022 р., Папа Франциск попрощався з персоналом Сахірського королівського палацу в Авалі, де була його резиденція під час подорожі, та від’їхав до храму Пресвятого Серця в столиці Бахрейну місті Манамі. Цей храм, спорудження якого розпочалося в 30-х роках минулого століття, був першим католицьким храмом в усьому регіоні. Бахрейн входить до Апостольського Вікаріату Північної Аравії, Апостольським Адміністратором якого є єпископ Пауль Гіндер, який є членом Конференції латинських єпископів арабського регіону. У Бахрейні католики становлять лише 10% населення, значна частина з них – трудові мігранти. В країні є дві католицькі парафії.

Джерело живої води

Промовляючи після вітального слова Апостольського Адміністратора та після деяких свідчень, Папа Франциск висловив радість з нагоди зустрічі з цією християнською спільнотою, яка чудово показує «католицьке», тобто, вселенське обличчя Церкви. «Це прекрасно належати до Церкви, сформованої з різних історій і облич, які знаходять гармонію в одному обличчі Ісуса», – сказав він.

Відправною точкою для роздумів Святішого Отця стали слова Ісуса про живу воду, яка випливає з Нього та з віруючих. Христос сказав їх у храмі, коли святкувалося одне з найважливіших свят, в яке народ дякував Господеві за дар землі та врожаю, спогадуючи встановлення завіту. В цей день первосвященик зачерпував воду в Силоамській купелі та виливав її за мурами, як символ того, що з Єрусалиму випливе велике благословення для всіх. Це, за словами Папи, допомагає зрозуміти, що означають слова Ісуса: «Коли спраглий хтось, нехай прийде до мене і п’є! Хто вірує в мене, як Писання каже, то ріки води живої з нутра його потечуть!». Як пояснює євангелист, Христос говорив про Святого Духа. Й оскільки «все випливає з благодаті, все походить від Святого Духа», Наступник святого Петра запросив зупинитися на трьох дарах, «які Святий Дух нам дає, просить прийняти їх і жити ними». А це радість, єдність і пророцтво.

Джерело радості

Як зазначив Святіший Отець, Святий Дух є джерелом радості. Водою, яку Господь хоче виточити в пустелях людства, є «впевненість утому, що ми ніколи не є самотніми в життєвій мандрівці». Святий Дух – це Утішитель, Той, хто не залишає нас самотніми, а тому Його радість «не є принагідним станом чи миттєвою емоцією», але радістю, що «народжується із стосунків з Богом», знаючи, що навіть серед труднощів і темних ночей «ми не самі, не загублені і не переможені, бо Він є з нами». «Вам, що відкрили цю радість і живете нею в спільноті, хочу сказати: збережіть її, більше того, помножуйте її. І знаєте, що є найкращим методом для цього? Дарувати її. Саме так, християнська радість є заразливою, бо Євангеліє спонукає виходити із замкнутості в собі, щоби передавати красу Божої любові», – сказав Папа.

Джерело єдності

Далі Наступник святого Петра підкреслив, що Святий Дух є джерелом єдності: ті, хто Його приймають, стають дітьми Небесного Отця, й отже – братами і сестрами. І тоді «не залишається місця для діл тіла», тобто, егоїзму. Поділи світу, як також етнічні, культурні та обрядові відмінності, «не можуть зашкодити єдності Духа», навпаки, Його вогонь «спалює світські прагнення». Від П’ятидесятниці Святий Дух будує Церкву таким чином, що відмінні походження, чутливість і бачення «гармонізуються у сопричасті, виковуються в єдність, що не є одноманітністю». «І якщо ми отримали Святого Духа, то нашим церковним покликанням є насамперед берегти єдність і розвивати спільність», – наголосив Святіший Отець, додаючи, що для того, аби бути вірогідними в діалозі з іншими, потрібно жити в братерстві між собою.

Джерело пророцтва

Врешті, як зазначив Єпископ Риму, Святий Дух є джерелом пророцтва. В історії спасіння зустрічаємо численних пророків, яких Бог посилає до людей промовляти в Його ім’я. Від Святого Духа вони отримують «внутрішнє світло, що вчиняє їх уважними тлумачами дійсності», які навіть серед іноді темних періодів історії спроможні «розпізнати присутність Бога та вказувати на неї народові». Їхні слова часто є пекучими, бо вони «називають на ім’я задуми зла, що гніздяться в серцях людей, спростовують фальшиві людські та релігійні гарантії, запрошують до навернення». «Також і ми маємо це пророче покликання: всі охрещені тримали Святого Духа та є пророками. І як такі, ми не можемо вдавати, що не бачимо діла зла, залишатися в “святому спокої”, щоби не забруднити руки», – наголосив Папа, підкреслюючи, що пророцтво вчинило нас здатними жити євангельськими блаженствами в щоденному житті, тобто, «з рішучою лагідністю будувати те Боже Царство, в якому любов, справедливість і мир протиставляються будь-яким формам егоїзму, насильства та деградації».

Молитва за мир

Наприкінці Святіший Отець зауважив, що протягом останніх місяців ми багато молимося за мир. «У цьому контексті джерелом надії є підписана угода, що стосується ситуації в Ефіопії. Заохочую всіх підтримати ці зусилля задля тривалого миру, щоби з Божою допомогою і далі прямували дорогою діалогу, щоби народ якнайшвидше наново віднайшов спокійне та гідне життя», – сказав він, додавши: «І хочу не забути про молитву та просити вас молитися за багатостраждальну Україну, щоби скінчилася ця війна».

Оскільки це був останній прилюдний захід, Папа використав цю нагоду, щоби подякувати всім, хто причинився до організації цієї подорожі, скерувавши окремі слова подяки Королю та владі Бахрейну. Зустріч завершилася проказуванням молитви «Ангел Господній» і папським благословенням, після чого Святіший Отець також відвідав розташовану поряд із сучасною, первісну будівлю храму «Пресвятого Серця».

Джерело: vaticannews.va