Новини

ЄПИСКОПАТ УКРАЇНИ: «НЕХАЙ СВ. ЙОСИФ ДОПОМОЖЕ НАМ ЗАХИЩАТИ ЛЮДСЬКЕ ЖИТТЯ»

07 Березня, 2021
Пастирський лист Конференції Римсько-Католицьких єпископів України з нагоди Дня святості життя і Року святого Йосифа.

Возлюблені Брати і Сестри!
Дорогі Батьки – Матері й Тати!
Вельмишановні Бабусі й Дідусі!
Люба Молоде, що шукаєш Істини і прагнеш здобувати щораз нові вершини!

Папа Франциск у своєму апостольському листі «Patris corde — Із серцем Батька» проголосив у Церкві особливий Рік, присвячений святому Йосифу – Опікуну Ісуса та Марії. Цей рік триватиме від 8 грудня 2020 року до 8 грудня 2021 року. Таким чином Святіший Отець вшанував 150-ту річницю проголошення св. Йосифа – Обручника Діви Марії Покровителем Вселенської Церкви. Крім того, безсумнівно, папа Франциск хотів пригадати усім католикам світу, що «віддатися на служіння Месії» – це, за прикладом св. Йосифа – «вчинити своє життя приношенням себе в любові». Святіший Отець навчає, що в особі св. Йосифа проявилися усі риси ніжного і люблячого батька, повного чуйності й тепла, смиренного, скромного, а водночас творчого у своїй щоденній праці та у своєму служінні Богові та ближнім. Св. Йосиф є прикладом мужнього і справжнього чоловіка, який вміє довіряти, цінувати і захищати тих, кого Господь довірив його серцю. Ще у 1989 році Святіший Отець Йоан Павло ІІ у своєму апостольському посланні Redemptoris custos підкреслював, що «у Батьках Ісуса втілилися всі блага, характерні для подружніх взаємин: потомство, вірність, таїнство. Знаємо їхнє потомство, яким є Христос; їхню вірність, тому що ніколи не було перелюбу; таїнство, адже його не торкнулося розлучення» (п. 7).

Звернімо увагу, що св. Йосиф перебуває поруч з Марією як Її чоловік, опікун і друг. Він створює разом із нею справжню людську сім’ю, де панує взаємодовіра, а отже, почуття безпеки й затишку. Дивиться на Неї з великою повагою. Бачить у Ній справжню Жінку й Матір, а також Подругу свого життя і Божу Обраницю. А тому не насмілюється торкнутися Її чистоти, зіпсувати Її красу. Любов Йосифа до Марії можна порівняти з любов’ю Христа до Його Церкви (див. Еф 5, 25).

Саме тому св. Йосифа з впевненістю можна вважати не лише Покровителем християнських сімей, а й Покровителем людського життя, Захисником життя, його надійним Опікуном. Тому добре було б, розмірковуючи над постаттю св. Йосифа, вдивляючись в його світлий Лик, вчитися від нього цієї палкої любові, а також великої поваги до людського життя – від його зачаття аж до природної смерті.

Днем такої особливої вдячності за людське життя буде свято Благовіщення, яке Католицька Церква відзначає 25 березня. У цей день, за згодою молодої Дівчини з Назарета на ім’я Марія та дією Святого Духа, Бог прийняв людську природу. Можна сказати, що Він «одягнувся» в наше людське тіло, надаючи йому таким чином велику гідність й цінність. Яка користь з того, що «я буду проповідувати втілення Христа з Діви Марії, якщо це не стане видимим з моїх вчинків» – запитує й нас св. Кирило Александрійський.

Можна також поставити собі дещо схоже питання: «Чому ми святкуємо Благовіщення, чому так урочисто і радісно відзначаємо Різдво Христове, якщо не прикладаємо усіх зусиль до того, щоб зберегти кожне людське життя, зачате в жіночому лоні?». Від хвилини створення світу і аж до сьогодні сатана веде запеклу боротьбу, в якій найрізноманітнішими способами хоче знищити найпрекрасніше Боже творіння – людину, створену за образом Божим і Його подобою. І, на жаль, демон постійно нищить людину за допомогою самої ж людини. Ми також стаємо свідками цієї боротьби за цінність людського життя на тлі масових вбивств ненароджених дітей, евтаназії, пропагування розлучень, життя в нечистоті, гендерної ідеології тощо. Тому саме зараз, як ніколи раніше, нам слід звернутися до святого Йосифа, щоб він нам допоміг захищати життя у всіх його проявах: життя дітей у лонах їхніх матерів, життя хворих, людей з особливими потребами, а також життя бідних, самотніх, відкинутих і безпомічних, врешті – життя осіб похилого віку, а також тих, які перебувають в будинках милосердя і госпісах.

У цій боротьбі за прикладом св. Йосифа ініціативу мають підхопити саме чоловіки, захищаючи від кожної небезпеки власних дітей. Нехай не забувають в буденному вирі життя про власних жінок та наречених дівчат, бо захист коханої особи розпочинається вже від відповідного приготування до подружжя.

Св. Йосиф, коли дізнався про вагітність Марії, вирішив відпустити її саме для того, щоб не поставити під загрозу Її гідність (див. Мт 1, 19). Гідне життя жінки, у великій мірі, залежить від чоловіка. Тому звертаємося до вас, дорогі чоловіки і юнаки! Це передусім на вас лежить відповідальність за чистоту ваших взаємин з дівчатами, з вашими нареченими і майбутніми чи теперішніми дружинами.

Не дозволяйте світові заразити вас ідеями, які протирічать Божій благодаті, й недолугими поясненнями, що, мовляв, «усі зараз так живуть», «вже настали інші часи», «справжня любов усе виправдовує», «в нас немає виходу з огляду на економічну ситуацію» й тому подібне. Жодна ситуація чи обставини не можуть змінити Божої правди, що людське тіло є храмом Святого Духа (див. 1 Кор 6, 19), а отже, воно «не для розпусти, а для Господа» (1 Кор 6, 13). Ситуація, в якій дівчина і хлопець живуть одне з одним до шлюбу завжди є гріхом. Церква також не може погодитись на співжиття християнської пари під одним дахом без таїнства вінчання. Пам’ятайте, що лише життя з Богом у чистоті серця та чистоті стосунків створює необхідні умови до побудови справжніх, глибоких і довготривалих стосунків, а також відкриває вас на Боже благословення, яке є таким необхідним для створення щасливої і міцної сім’ї.

Наступне завдання чоловіка – це захист людського життя на будь-якому етапі його розвитку. Св. Йосиф найбільше часу присвячує Ісусу, захищаючи Його життя, коли Він ще перебуває у лоні Марії та після Його народження. Немов турботливий батько товаришує вагітній Богородиці. Задля безпеки своєї сім’ї Йосиф приймає рішення втекти до Єгипту, а потім звідти повернутися, погоджується на важкі життєві умови, труднощі та нові виклики.

В світлі вищезгаданого поміркуймо, скільки мільйонів дітей щороку вбивають в лонах їхніх матерів, тільки тому, що забракло чоловіка, батька, дідуся, які би їх захистили! Отож, дорогі чоловіки, як колись святому Йосифу, так сьогодні і вам, довірена місія бути захисниками. Виконуючи це покликання, ви не тільки врятуєте людське життя, а й зможете по-справжньому реалізувати самих себе, що принесе вам велику радість. Захищайте життя своїх та чужих дітей, без огляду на те, скільки вони прожили тижнів чи місяців, незалежно від того, чи вони здорові, чи хворі. Допоможіть кожній матері, з якою вам доведеться зустрітись. розмовляйте з лікарями, відвідуйте гінекологічні відділення та пологові будинки, організовуйте різні заходи на захист життя та сім’ї, творіть відповідне законодавство. Адже від вас залежить майбутнє родини, Церкви та України!

Дорогі Брати і Сестри!

Урочистість Благовіщення пригадує нам про святість й цінність життя кожного з нас, а також життя тих, хто потребує допомоги. Окрім конкретних дій, спрямованих на захист людського життя, першою нашою зброєю має стати ревна молитва, адже тут йдеться, передусім, про боротьбу «не проти тіла й крові, а проти правителів цього світу темряви, проти духів злоби» (Еф 6, 12). Тому заохочуємо вас до жертвування Євхаристії, палкої молитви на розарії, спільних молебнів, а також поклоніння Пресвятим Дарам і посту в цих намірах.

Одним із способів такої молитви є Духовне усиновлення зачатої дитини, якій загрожує смерть у лоні її матері. Кожен із вас, без огляду на вік, може допомогти врятувати життя дитини, якщо впродовж 9 місяців будете огортати її своєю молитвою у вигляді однієї тайни Святого Розарію. Ця молитва може бути також певним видом покути за скоєні аборти. Просимо вас, щоб у кожній парафії був організований молебень, під час якого вірні зможуть прийняти Духовне усиновлення зачатої дитини. Це можна зробити в урочистість Благовіщення або ж в неділю. Натомість ті, хто з різних вагомих причин не матимуть змоги бути у ці дні в храмі, зможуть духовно усиновити ненароджену дитину у себе вдома.

На завершення, хочемо сказати про ще один подарунок для наших чоловіків та юнаків – запрошення на Всеукраїнське паломництво слідами святого Йосифа до єдиного в Україні санктуарію святого Йосифа у м. Гнівані, що на Вінниччині. «Ідіть до Йосифа» (Бут 41, 55) – це слова з Біблії , які завжди залишаються актуальними, особливо в період великих загроз та труднощів, які приносить нам життя. Ми хочемо йти до Йосифа разом із вами! Тому запрошуємо Вас, чоловіки, батьки та юнаки, прийдіть 1 травня до святого Йосифа. Урочистість у Гнівані започаткує прощу статуї святого Йосифа по усіх сім’ях наших парафій. Бог приготував багато благодатей для Вас і Ваших родин! Ми сподіваємось, що представники усіх парафій України прийдуть до святого Йосифа.

На завершення, одним серцем і одним духом, звернімося до св. Йосифа словами, якими папа Франциск закінчив своє апостольське послання:
«О святий Йосифе, будь батьком також і нам
і веди нас дорогою життя.
Випроси нам благодать, милосердя і відвагу,
а також захищай нас від усякого зла. Амінь».

З усього серця уділяємо Вам нашого пастирського благословення: в Ім’я Отця і Сина, і Святого Духа!

Єпископи Римсько-Католицької Церкви України

1 березня 2021 року
N. 11/2021

Пастирський лист слід прочитати 19 березня або в одну із неділь перед урочистістю Благовіщення: 14 або 21 березня.