Новини

СВ. ДОМІНІК САВІО – МАТЕРІАЛ В РУКАХ СВЯТОГО КРАВЦЯ

06 Травня, 2021

Сьогодні ми пригадуємо святого Домініка Савіо, вихованця св. Івана Боско. Після смерті Домініка Дон Боско написав книгу про свого ученика. Надаємо цитати з цієї книги

Перша зустріч з отцем Боско

«…У 1854 році отець Кальєро, парох Мондоніо, прийшов, щоб розповісти мені про одного свого учня, що особливо вирізнявся серед інших своєю побожністю.

– Тут, у вашому будинку, – він сказав, – може й маєте особливих хлопців, але не таких, що перевищили б його у розумі та чеснотах. Випробуйте його та побачите, що це другий святий Луїджі.

Ми зійшлися на тому, що він пришле його до мене, коли буду в Муріальдо на канікулах з усіма хлопцями.

Сталося це зранку, в перший понеділок місяця жовтня. Я побачив хлопця, що прийшов до мене з батьком.

– Хто ти, – запитав я, – та звідки приїхав?

– Я, – відповів він, – Домінік Савіо, про котрого вам розповідав отець Кальєро, мій учитель. Я з Мондоніо.

Тоді я покликав його набік, і ми почали говорити про його навчання та про те, як він жив досі. Ми швидко знайшли спільну мову: почалась відверта, щира розмова.

Я пізнав у цьому юнакові віддану Богові душу і немало дивувався з того, що Божа ласка вже вчинила у такому молодому віці.

Домінік сказав такі слова:

– Отже, як вам здається?

– Мені здається, що ти добрий матеріал.

– А на що може служити цей матеріал?

– Щоб пошити гарний одяг і подарувати його Богові.

– Отож, я є матеріалом, а ви будьте кравцем. Прийміть мене до себе і пошийте гарний одяг для Бога.

– Я боюся, що ти не зможеш знести тягаря науки.

– Не бійтеся. Бог, що дотепер дарував мені здоров’я, дасть мені його і в майбутньому.

– А коли ти закінчиш вивчати латину, що думаєш робити?

– Якщо Бог дасть мені таку велику ласку, хочу стати священиком.

– Добре. Тепер хочу побачити, чи маєш добру здатність до навчання? Ось тобі книжечка (це було одне з «Католицьких Читань»). Вивчи цю сторінку, а завтра прийдеш переказати її.

Сказавши це, я відіслав його бавитися з хлопцями і почав говорити з батьком. Не пройшло більше восьми хвилин, як ось підійшов усміхнений Домінік і сказав до мене:

– Якщо хочете, то можу зараз процитувати вам цю сторінку. Взявши книжечку, я зі здивуванням побачив, що хлопець

не тільки вивчив сторінку напам’ять, але й дуже добре розумів, про що там було написано.

– Молодець! – похвалив я його. – Ти швидко вивчив цю лекцію, а я ще швидше дам тобі свою відповідь. Так, візьму тебе до Турина, вже відтепер ти належиш до моїх хлопців. Починай також і ти молитися до Бога, щоб допоміг мені й тобі виконати його святу волю.

Не знаючи, як виявити свою вдячність та радість, він взяв мене за руку, стиснув її та багато раз поцілував, а потім сказав:

– Чинитиму так, щоб ніколи не завдавати вам прикрощів.

 

 

«Я хочу стати святим!»

Одного дня я сказав Домінікові, що хотів зробити йому подарунок, який мав йому сподобатись. Але він мав вибрати його собі сам.

– Подарунок, якого хочу найбільше, – відповів він, не замислюючись, — це, щоб ви зробили мене святим. Я хочу повністю і назавжди віддатися Богові, бо відчуваю потребу стати святим. Якщо не стану святим – нічого не зроблю для Бога. Бог хоче, щоб я був святим, і я мушу стати святим!

Під час одного святая хотів виявити до хлопців особливий знак любові і сказав кожному з них написати на карточці, чого собі бажають. Можете собі уявити ті смішні та дивакуваті прохання. А Домінік написав такі слова: «Прошу, щоб ви спасли мою душу і зробили мене святим».

Одного дня я пояснював значення деяких слів іншомовного походження.

– А ім’я Домінік, – запитав він, – що означає?

Я відповів йому:

– Домінік означає «Господній» (з латинської, Господь – dominus).

– Бачите, – додав він, – маю привід, щоб ви зробили мене святим: навіть моє ім’я каже мені, що я є власністю Бога. Я хочу стати святим, тож буду нещасним, якщо ним я не стану.

Реліквії св. Домініка Савіо в Базиліці Марії Помічниці Християн (Турин)

«Ох, яку я бачу красу!»

Домінік мав особливу набожність до Пресвятої Богородиці. Коли він заходив до церкви, то йшов до її вівтаря і молився, щоб вимолила йому ласку зберігати серце чистим від усякої нечистоти.

– Маріє, – казав він, — я хочу завжди бути твоїм сином. Випроси для мене таку ласку, щоб я помер раніше, ніж мав би поповнити якийсь гріх проти чистоти.

Ввечері 9 березня 1857 року Домінік одержав усю духовну допомогу: Сповідь, Причастя, Єлеопомазання. Хто тільки не приходив до нього, дивувався з його безтурботності й думав, що той лежав у ліжку тільки тому, щоб видужати, відпочити. Його веселі та жваві очі, абсолютна свідомість і пам’ять дивували усіх. Ніхто, крім Домініка, навіть не припускав того, що він був при смерті.

Півтора години перед смертю прийшов отець-парох, щоб відвідати його. Побачивши його безтурботність, слухав уважно як він приготовлявся до смерті: промовляв короткі молитви, що виявляли його глибоке бажання швидко піти до Неба.

Помолившись із ним, отець-парох хотів вже було йти, але Домінік каже до нього:

– Отче, залиште мені якусь думку на згадку.

– Думай про страждання Ісуса Христа.

– Слава Богу! – він відповів. – Нехай муки Ісуса Христа завжди будуть у моїй пам’яті, в моєму серці, на моїх устах. Ісусе, Маріє, Йосифе, дозвольте мені померти у вашій присутності!

Пів години він подрімав. Прокинувшись, поглянув на своїх батьків.

– Тату, вже час.

– Ось я, що хочеш, сину?

– Дорогий мій тату, прийшов вже час – читай мені молитви про добру смерть.

Почувши ці слова, мати заплакала та вийшла з кімнати. Батькове серце розривалося з болю, сльози здушували горло. Та все ж таки, опанувавши себе, він почав читати молитви. Домінік уважно й точно повторював кожне слово, а на кінці кожної молитви сам хотів промовляти благання: «Милосердний Ісусе, змилуйся наді мною».

Дійшовши до слів: «Коли моя душа стане перед Тобою і перший раз побачить вічне світло твоєї величі, не відкидай її від себе, а зволь прийняти мене в любовне лоно твого милосердя, щоб я вічно оспівував його», – він перервав та сказав:

– Якраз цього я хочу. Так, дорогий тату, вічно оспівувати Боже милосердя!

Потім, здавалося, він ніби знову трохи заснув, але невдовзі прокинувся і ясним та радісним голосом сказав:

– Прощай, тату, прощай! Ох, яку я бачу красу!

Сказавши це, він помер з радістю на обличчі, з схрещеними на грудях руками, без найменшого тремтіння.

Смерть Домініка Савіо дуже засмутила отця Боско. «Я так любив його, – напише потім, — як батько любить свого сина, найкращого сина».

Через деякий час, перевидаючи життєпис Домініка Савіо, отець Боско сказав: «Кожного разу, коли я пишу про нього, сльози мимоволі з’являються у мене на очах».

https://www.truechristianity.info/ua/books/don_bosco/don_bosco_16.php