Новини

Синод: синодальність – це не концепція, а досвід слухання і залучення

15 Жовтня, 2023
Місце для того, щоб слухати, розпізнавати та разом прямувати до берега, де на нас чекає Господь. Так можна підсумувати синод на тему синодальності, що відбувається у Ватикані, за підсумками брифінгу, що відбувся в суботу по завершенні чергової сесії праці в малих групах.

Ісус, Церква, сім’я, синодальність, слухання, сопричастя, бідні, молодь, спільнота, любов. Це лише деякі з найпоширеніших слів у перші дні роботи Синоду на тему синодальності, який завершив розгляд першого розділу Instrumentum laboris. Після представлення звітів малих груп, що відбулося під час другого та третього загального зібрання в п’ятницю, в суботу відбулася чергова сесія праць в групах, які завершили редагувати звіти про працю над першою частиною Робочого документа та передали їх до Генерального Секретаріату Синоду. Про це під час брифінгу після обіду в суботу, 7 жовтня 2023 р., розповів Паоло Руффіні, голова Комісії в справах інформації та префект Дикастерії в справах комунікації. За його словами, учасники висловили вдячність Папі за красу цього моменту, в якому вони переживають багатогранну природу Католицької Церкви.

Теми, які вийшли на яв у звітах

Серед тем, які піднімалися у доповідях, – формування на всіх рівнях: священиків, в семінаріях, в сім’ях; співвідповідальність між усіма охрещеними; спосіб, в який ієрархія може помістити себе в сопричастя. Учасники закликали дослідити термін “синодальність” з лексичної точки зору в різних мовах світу. Підкреслювалася не лише проблема дебюрократизації церковних структур, але й потреба присвятити енергію переосмисленню нових форм і нових місць участі в сопричасті. Було наголошено на необхідності залучення молоді, наприклад, через розгляд цифрової реальності, щоб перейти від концепції влади до концепції служіння, уникаючи будь-якої форми клерикалізму. Були також питання про роль мирян і жінок у церковному сопричасті та про те, як Церква може поставити себе на служіння бідним і мігрантам. Робота Синоду також була зосереджена на відносинах між двома легенями Церкви – Сходом і Заходом.

Під проводом Наступника святого Петра

Паоло Руфіні зазначив, що Папа Франциск брав участь у всіх дотеперішніх загальних зібраннях. За його словами, він є серед перших, хто прибуває до залу засідань, облаштованого в залі Павла VI у Ватикані. Святіший Отець також складає вдячність працівникам засобів комунікації за те, як вони пояснюють цю подію, якою є синод.

Праця синодальної асамблеї відновиться у понеділок. Вранці відбудеться четверте загальне зібрання, під час якого головний доповідач представить наступну частину Робочого документа. Далі відбудуться вибори членів комісії, що редагуватиме фінальний звіт і членів інформаційної комісії.

У пошуках Божої волі для Церкви сьогодення

Під час брифінгу виступив також кардинал Фрідолін Амбонґо Бесунґу, який очолює об’єднання єпископатів Африки та Мадагаскару. Він відзначив, що це вже четвертий синод у Ватикані, в якому він бере участь, і цей останній дуже відрізняється. «При цій нагоді велике значення надається пошуку Божої волі в теперішньому історичному моменті в житті Церкви. Ніхто не прийшов з порядком денним, щоб нав’язати його іншим. Ми є братами і сестрами, які слухають волю Божу для своєї Церкви», – зазначив він, вказуючи на те, що метою цієї подорожі до 2024 року є пошук найкращих відповідей на певні проблеми, а результатом, завдяки молитві та діалогу, буде «щось близьке до того, що ми можемо вважати Божою волею». І важливе місце в цьому процесі, за його словами, займає молитва.

Відповідаючи на запитання журналістів, кардинал Амбонґо зазначив, що звіти малих груп не будуть оприлюднені, щоби вшанувати «динамізм синодальності», а буде оприлюднений підсумок всіх звітів. «Не секретаріат Синоду вирішує чи робить Синод», – зазначив він: існує взаємодія між групами та генеральним секретаріатом. Ба більше, повноваження окремих учасників випливають не з папського призначення, а з Хрещення.

Новий підхід до проблем

Відповідаючи на запитання про теми, пов’язані з ЛГБТ, і про те, як вони будуть сприйняті африканськими єпископами, кардинал Амбонґо Бесунґу зазначив: «Ми зібралися на синод про синодальність. Я не хотів би відходити від теми. Синодальність не означає висловлення особистих думок, але спільне прямування до берега, де нас чекає Господь. У питанні ЛГБТ сам Господь через колективне розпізнавання покаже нам напрямок». Крім того, очільник Конференції єпископатів Африки та Мадагаскару закликав переглянути перебільшені очікування від цього Синоду, особливістю якого є визначення нового способу дій та вирішення проблем з боку Церкви.

Не концепція, а досвід

«Синодальність – це не концепція, а досвід бути вислуханим, включеним», – сказала зі свого боку сестра Летиція Салазар зі США, висловлюючи глибоку вдячність за можливість брати участь у заході, до якого залучена вся Вселенська Церква. Далі вона зупинилася на темі міграції, яка була в центрі синодальних роздумів. «Коли мені було 17 років, я іммігрувала з родиною до Каліфорнії, і Церква одразу ж прийняла мене», – зауважила доповідачка, ділячись особистим досвідом.

Джерело: vaticannews.va