«Це була не моя вина, а вина інших». Девід Раян розповідає, що йому знадобилося сорок років, щоб усвідомити, що ті знущання, яких він і його брат Марк (нині покійний) зазнали в дитинстві в коледжі Блекрок, яким керували Місіонери Святого Духа в Дубліні, не були їхньою провиною. Чотири десятиліття, щоб примиритися зі своєю історією, своїм життям, зі своїми стражданнями та стражданнями своєї родини. У понеділок, 2 лютого 2026 року, як бальзам на ці рани, пролунали слова Папи Лева XIV, який прийняв чоловіка у Ватикані на приватній аудієнції. Слова співчуття, близькості та вибачень перед ним, його братом і всіма постраждалими від представників Католицької Церкви в Ірландії.
«Він зрозумів мій біль»
Раян не стримує емоцій, розповідаючи після аудієнції журналістам про те, що він цього дня пережив у Ватикані: «Що за досвід! Я ніколи, ніколи, ніколи його не забуду». «Чудовий чоловік», – так Девід відгукується про Папу Лева, називаючи його щирим і чуйним: «Він зрозумів мій біль, хоча й не пережив його сам, але знає, скільки болю пережили я і моя родина». Він, його родина і всі «інші, хто пережив це, але ще не наважився виступити». Це надія, якою Папа поділився з Раяном: «Він сказав, що сподівається, що інші наважаться виступити і розповісти про це. Це те, чого я прагну, щоб інші наважилися виступити».
Звинувачення
Йдеться про боротьбу, яку Девід і Марк вели протягом багатьох років від імені всіх, хто пережив насильство в коледжі Блекрок і початковій школі Віллоу Парк, де майже 350 осіб заявили про зловживання, що відбувалися в цих закладах, а також в інших школах, керованих згаданим орденом, з боку священнослужителів і світського персоналу. Ці факти розслідує офіційна слідча комісія, створена урядом Ірландії у вересні 2024 року.
Інші аудієнції з жертвами насильства
Папа Лев XIV уже не вперше приймає потерпілих від насильства. У жовтні 2025 року Святіший Отець прийняв у Ватикані шістьох членів правління ECA Global, міжнародної асоціації з прав людини, яка бореться за більшу підтримку та компенсацію для тих, хто зазнав насильства, і вимагає від Католицької Церкви більшої залученості та співпраці. В листопаді він зустрівся з 15 особами з Бельгії, які в дитинстві стали жертвами зловживань з боку представників духовенства. Як сам Папа заявив під час недавньої надзвичайної консисторії, це обурливо, коли ті, хто зазнав зловживань, не почуваються прийнятими і супроводжуваними в Церкві.
