Новини

Папа до Спілки католицьких вчителів: християнський педагог є свідком віри

14 Листопада, 2022
Спілкуючись із представниками Всесвітньої спілки католицьких вчителів, Святіший Отець відзначив завдання педагогів, закликаючи до побудови миру та справедливості в освітній галузі.

12 листопада 2022 р., Папа Франциск прийняв на аудієнції членів Всесвітньої спілки католицьких вчителів, які цими днями зібралися на Генеральну асамблею. У своєму слові Святіший Отець зосередився на місії Спілки, закликаючи підтримувати християнських вчителів та сприяти цілісному вихованню молоді.

Завдання педагогів-християн

Папа Франциск відзначив важливе значення Католицької спілки, яке пов’язане з вірою. «Ваша спілка має намір заохочувати та мотивувати вчителів, щоб вони повністю усвідомлювали свою важливу місію вихователів і свідків віри, окремо чи в групах колег. З цією метою ви прагнете бути мережею колег у професії та братів й сестер у вірі, які в дусі та стилі дружби, прийняття, взаємного пізнання та спільного духовного зростання посвячуються служінню всім католицьким учителям, щоб зберігати свою ідентичність і виконувати свою місію», – зазначив Святіший Отець, додаючи, що у цій місії члени спілки є «співробітниками Папи», який покликаний утверджувати та підтримувати братів у вірі (пор. Лк 22, 32). У цьому контексті він виокремив важливе значення вчителів-християн.

«Насправді, християнський педагог покликаний бути у своєму часі повністю людиною і водночас цілковито християнином. Не існує гуманізму без християнства. А без гуманізму не існує християнства. Він не повинен бути спіритуалістом, “витати в хмарах”, “не від світу цього”. Він має бути закоріненим в сьогоденні, у своєму часі, у своїй культурі. Важливо, щоб його особистість була багатою, відкритою, здатною встановлювати щирі стосунки з учнями, розуміти їхні найглибші потреби, їхні питання, їхні страхи, їхні мрії. І щоб він також був здатним засвідчити – передусім життям, а також словом – що християнська віра охоплює всю людину, всю, що вона несе світло та правду в кожну сферу існування, нічого не виключаючи, не відсікаючи крила мрій молодих юнаків та дівчат, не збіднюючи їхніх прагнень», – наголосив Папа Франциск, звертаючи увагу на потребу освіти, яка охоплює людину у її цілісному вимірі.

Мистецтво виховання, яке провадить до зрілості

Звертаючись до членів Всесвітньої спілки католицьких вчителів, Святіший Отець закликав їх підтримувати вчителів будь-якого віку та з будь-якими умовами праці. «Усі ці вчителі – якщо ми поглянемо на них з християнської перспективи, яку іноді вони самі не до кінця усвідомлюють – мають умови, щоб залишити сліди добра чи зла в житті дітей, підлітків і молоді, які їм довірені на тривалий період. Яка ж це відповідальність! І яка нагода, щоб з мудрістю та повагою вивести їх на стежки світу та життя, супроводжуючи їхній розум на відкриття до того, що є істинним, прекрасним і добрим. З власного досвіду ми знаємо, як важливо мати хороших учителів і мудрих вихователів у роки дозрівання!» – зазначив Папа. Він додав, що мистецтво виховання необхідно постійно примножувати та культивувати з огляду на зміну молодіжного покоління. «Тому вихователі повинні постійно оновлювати свою мотивацію та способи праці. Вони не можуть бути шорсткими. Жорсткість руйнує освіту. У своєму підході до різних груп учнів і студентів вони покликані кожного року починати заново, щоб заново відкрити здатність до емпатії та комунікації. У цьому сенсі ваше завдання полягає в тому, щоб допомогти їм зберегти бажання розвиватися разом зі своїми учнями, знайти найефективніші способи передачі радості знання та прагнення до істини, приймаючи мови та культурні форми, відповідні для сьогоднішньої молоді», – зауважив Святіший Отець, застерігаючи водночас від форм ідеологічної колонізації, які нищать людську особистість. На завершення він закликав членів Спілки пропагувати обізнаність з Глобальним освітньо-виховним пактом, який має на меті сприяти в освітній сфері братерству, миру та справедливості.

Джерело: vaticannews.va