Новини

ЄПИСКОПАТ УКРАЇНИ: «ВИНАГОРОДЖУЙМО ЗА ЦЕЙ АНТИХРИСТИЯНСЬКИЙ АКТ»

05 Серпня, 2021
Заява Конференції Римсько-Католицьких єпископів України з приводу богохульства під час фестивалю «Файне місто» у Тернополі.

Дорогі Брати і Сестри!

Всемогутній Бог, об’являючи своєї Ім’я Мойсею, сказав: Я Є ТОЙ, ХТО Є (Вих 3, 14). Таким чином Господь запевнив нас у своїй присутності. Він безмежно любить нас, а тому є завжди з нами – і в наших радощах, і в нашому стражданні, як і тоді, коли явив свою присутність посеред палаючого куща (пор. Вих 3, 2). Ізраїльський народ так трепетно відносився до Святого Імені Бога, що в певний момент історії не вимовляв його вголос, заміняючи виразами «Небеса», «Всемогутній», або словом Адонай (євр. Господь). Такої постави навчає нас друга заповідь Декалогу «Не прикликатимеш Імені Господа, Бога твого, марно» (Вих 20,7; Втор 5,11), на тему якої Катехизм Католицької Церкви повчає: Богохульство прямо суперечить Другій Заповіді. Воно полягає у висловлюванні проти Бога – внутрішньо або зовнішньо – слів ненависті, докору, лайки; у говорінні злого про Бога, непошані до Нього у своїх розмовах, зловживанні Іменем Бога. Св. Яків засуджує тих, котрі «ганьблять те гарне Ім’я (Ісуса), яким названо їх» (Як 2,7) (Катехизм Католицької Церкви, 2148).

Біль наповнила наші серця, коли ми дізналися про богохульний виступ групи «Batushka» на фестивалі «Файне місто», що відбувався в м. Тернопіль. Учасники групи, яка приїхала з Польщі, були одягнені у православні монаші одежі, використовували сатанинську символіку, змішану з літургійними атрибутами та іконами, зокрема з іконою Пресвятої Діви Марії, а свої виступи наповнювали антихристиянським змістом. Також під час фестивалю відбувалися імітації Святих Таїнств, як Євхаристія і Таїнство Шлюбу, а учасниками цих негідних актів були переважно молоді люди. Смутку і болю додає той факт, що це сталося у місті, яке від початку свого заснування, тобто від 1540 року, плекало і розвивало спадщину християнської Європи.

Що ми як християни можемо зробити у відповідь на цю недостойну і святотатську поведінку? Перш за все нам варто усвідомити, що подібні події є знаком прогресуючої дехристиянізації у Європі, а отже і в Україні. Тому першою нашою відповіддю має бути молитва та євангелізація. Віримо, що молитва за грішника може більше вчинити, ніж будь-яка агресія у його бік. Саме так поводився св. Стефан перед тими, хто його каменував (Діяння 7). Прагнемо Вас запросити до молитви і за тих, хто вчинив акт богохульства, і за тих, хто взяв у ньому участь. Молімося про дар навернення і покаяння для цих осіб. Також доєднаймо до наших зусиль молитву винагородження (експіаційну) за цей антихристиянський акт. Зокрема просимо Вас, Дорогі Вірні, про одну із таких експіаційних молитов у найближчу неділю 8 серпня 2021. Окрім молитви, проголошуймо неустанно Благу Вість: Бог любить людину і прагне її спасіння! Це місія, яку має виконувати Церква, будучи сіллю землі і світлом світу (Мт 5, 13 – 15).

Водночас ми звертаємося до органів державної влади, щоб нагадати про християнське коріння Європейської України, щоб пригадати про 1033 річницю Хрещення Русі-України, яку ми святкували 28 липня у літургійний спомин святого Володимира. Не можемо дозволяти на подібні антихристиянські акти, адже хрещення на схилах Дніпра – це початки нашої державної ідентичності! Не можемо дозволяти, щоб джерело нашого хрещення було забруднене демонічною культурою смерті! Як вірні Католицької Церкви і як громадяни України, релігійні почуття яких були ображені і оскверненні, звертаємося до Вас з проханням стояти на сторожі тієї культури, яку започаткувало Святе Хрещення Князя Володимира!

Архієпископ Мечислав Мокшицький
Митрополит Львівський
в.о. Голови Конференції Єпископів РКЦ в Україні

Львів, 4 серпня 2021 року
№ 42/2021

ЄПИСКОПАТ УКРАЇНИ: «ВИНАГОРОДЖУЙМО ЗА ЦЕЙ АНТИХРИСТИЯНСЬКИЙ АКТ»