Сьогодні багато говорять про кризу в Церкві. Однак враховується лише шматочок реальності. Про багатовікові досягнення церкви у науці та духовному житті забувають. І, перш за все, вічне спасіння.

Роль чинців

Церква зберегла твори давнини. Після падіння Римської імперії настала похмура для світу епоха. Стародавнім творам загрожувало знищення. Це, безсумнівно, було б так, якби не велика праця ченців, таких як бенедиктинці, які зайнялись переписуванням старих книжок. Цистеріанці обробили величезні простори лісів, що покривали Європу на той час. Без цього розвиток сільського господарства був би неможливим.

Університет

Університет є роботою католицького середньовіччя. Його поділ на факультети, а також ступені – ступінь бакалавра, ступінь магістра нагадує середньовічний. Знайоме слово “професор” означає послідовник. Папи надавали привілеї академічній спільноті, забезпечуючи її безпеку і свободу навчання. І донині відомі університети – наприклад, в Парижі, Болоньї, Оксфорді або Кракові – були створені в епоху нібито темного Середньовіччя. Як зазначає Томас Вудс у статті «Як Церква будувала західну цивілізацію», «коли система вищої освіти була ще молодою, папи служили найбільш послідовними захисниками; були авторитетами, до яких зверталися як студенти, так і співробітники університету. Церква надала привілеї, захищала права університету, тримала сторону вчених від жорстокого втручання владних органів, будувала міжнародну академічну спільноту з привілеєм ius ubique docendi, і (…) сприяла жвавій і вільній науковій дискусії, яка сьогодні пов’язана з діяльністю вищого навчального закладу».

Наука

Як навчає Писання: “Ти все розставив за мірою, кількістю та вагою!” Мудр. 11.20.  Ці знання про світ, який створеий розумним Богом  призвели до переконання в можливості пізнання законів, що керують світом. Ці знання виявилися чужими для цивілізації ісламу. У середні століття мусульманські богослови навіть не прийняли таку основну концепцію розвитку науки, як переконання, що деякі природні речі взаємодіяли з іншими. Згідно з ісламськими віруваннями, безпосередньою причиною будь-яких змін у Всесвіті є непередбачувана воля Аллаха. При такому підході стає неможливо виявити фізичні або природні закони, що регулюють природу. В результаті зменшилася кількість філософів, у тому числі філософів-природонавців, а світська думка обмежувалася «підземним світом». Томас Вудс у своїй книзі «Як Церква побудувала західну цивілізацію» також вказав на те, що знання про світ як Божу роботу заохочували до смирення по відношенні до нього і пізнання його за допомогою експериментів – без попередніх тез.

Католики науковці

Згідно з публікацією “100 років Нобелівської премії” (Шалев, Барух), 65,4% нобелівських лауреатів були прихильниками християнства. Пій XI заснував Папську Академію Наук. До його складу входять фізик Стівен Хокінг, Нобелівський фізик Чарльз Хард Двойнс і британський королівський астроном Мартін Різ.

Серед видатних вчених священнослужителів є, Афанасій Кірхер SJ – засновник єгиптології, бл. єпископ Микола Стено – визнаний засновником геології, або отець Жорж-Анрі Леметр, творець теорії Великого Вибуху та релятивістської космології, Роджер Йозеф Боскович SJ, творець атомної теорії. Незліченні побожні миряни-католики також внесли величезний внесок у розвиток науки. Варто згадати творця геліоцентризму Міколу Коперника та Людвіка Пастера – мікробіолога, відповідального за розробку першої вакцини.

Жінки, діти та невільники

Церква поклала край дискримінації жінок у стародавньому світі. Виступаючи проти багатоженства, Церква зробив жінку по суті рівною чоловікові. Відмовившись від розлучень, Церква унеможливила чоловікові самовільно піти від дружини. Це виявилось особливо важливим у той час, коли жінки в основному не мали можливості працювати. Католицький культ Божої Матері також сприяв повазі до жінок, як і наявність католицьких релігійних орденів, які дозволяли покликаним жінкам, зростати духовно та інтелектуально.

Церква також сприяла поліпшенню долі дітей. У давнину вони були покинуті або навіть скинуті зі скелі. У світлі християнської науки таке ставлення стало неприйнятним. Так само сьогодні Церква виступає проти масового вбивства ненароджених дітей.

даючи щаповідь любові, Церква пом’якшила ставлення панів до рабів. При цьому це призвело до скасування рабства в довгостроковій перспективі. Економіка християнської Європи більше не була рабською економікою. Селянин перебував на утриманні і вже не був інструментом. Така радикальна зміна підходу означала не тільки зростання поваги до людської гідності. Це також сприяло підвищенню економічної продуктивності.

Церква представила світові новий ідеал милосердя. У світі давнини самовіддана допомога оточуючим була рідкісною. Як зазначає Томас Вудс у “Як Церква побудувала західну цивілізацію”, якщо хтось вже вирішував допомогти іншим, він робив це для того, щоб здобути славу і проголосити світові, що він є благодійником. Це суперечить вченням Христа ,“нехай ліва рука не знає, що робить права”.

Мистецтва

За натхненням Церкви створено найбільші твори мистецтва. «Яка найкраща картина усіх часів?» – запитує Майк Акіліна в монографії «Дивовижній Церкві – як католицизм сформував нас у світі». – Тайна вечеря Леонардо да Вінчі. А фрески Мікеланджело в Сикстинській капелі? А скульптура Давида Мікеланджело? Чи П’єта?” Важко не помітити певної тенденції. Коли ми думаємо про мистецтво, нам негайно приходять на розум твори, що створені католицькими художниками.

Архітектури

Церква вплинула і на твори в архітектурі. Як зазначила на наших сторінках Йоанна Бабярц, «середньовічна думка Про Бога – Архітектора знайшла своє вираження у створенні «священної геометрії», вираженої в християнській символіці собору. У планах кола і хреста ця будівля стала Небесним Єрусалимом, Царством Небесним, досконалим представленням космосу, побудованого на гармонійних візерунках, наданих Творцем».

Милосердя і лікарні

Церква разом з її ідеалом милосердя також сприяла турботі про хворих і створенню лікарень. Перші з них були створені на святій землі і керувалися релігійними чинами, щоб піклуватися про паломників. Слово «сестра», яким до недавнього часу зверталися до медсестер, не випадково асоціюється з католицьким баченням.

 

Однак усі церковні досягнення були б нічим, якби вони не служили, навіть опосередковано, славі Бога і спасінні душ. Ці останні цілі є саме найбільшими досягненнями людей Церкви. Саме завдяки католицьким священикам і релігійним громадам незліченна кількість душ брала участь у Святій Жертві Святої Меси і отримувала благодать прощення.

Люк Карп’єль

(pch24.pl)