Синод єпископів – явище досить нове, тому, що ідея з’явилась під час ІІ Ватиканського Собору. Саме там зробили такий механізм, коли Папа скликає з усього світу вибраних експертів разом з мирянами, спеціалістами з якогось питання. З ІІ Ватиканського Собору вже відбулось 25 таких синодів. Ви, мабуть вже чули про синод, присвячений молоді, євангелізації, сім’ї, священству та покликанню. Наслідком такого синоду є постсинодальний документ, атгортація, який пропонується до відома всієї Церкви.
Цього разу Папа хоче, щоб цей синод був присвячений самій синодальності. Синод – з грецької мови означає «збиратися разом». Люди збираються і висловлюють думку щодо якогось питання. Відбуваються дискусії, під час яких з’являються рішення. Папа хоче, щоб за цей процес відповідали також і миряни, а не тільки богопосвячені особи. Він не хоче, щоб представники приїхали до Риму, пропрацювали місяць, видали документ і роз’їхались. Він хоче, щоб змогли висловитися всі – віруючі, невіруючі, практикуючи християни і непрактикуючі. Тому планується, щоб цей синод тривав 2 роки.
Розпочнеться він 17 жовтня , а закінчиться через 2 роки в Римі за участю і богопосвяченх осіб і мирян. Синод має розпочатися на дієцезіальному рівні. Потім має пройти рівень континентальний, а потім міжконтинентальний в Римі. Таким чином є можливість почути кожного, а не тільки якихсь представників. І цей етап буде дуже короткий. Кожен ординарій з 17 жовтня має розпочати синодальний процес. Опрацювання мають бути до кінця квітня передані з дієцезій до Єпископату. Потім ці опрацювання передаються до Ватикану. Всі опрацювання об’єднуються і потім вони є матеріалом для міжконтинентальних зустрічей.
Що стосується дієцезіального етапу. Синод видав два документи. Один називається «Підготовчий документ». Це документ говорить про те, що таке синод, синодальність, як буде відбуватися синод в загальних рисах. Які приклади синодальності у Святому Письмі. Другий документ називається «Путівник» – вказівки для дієцезіальних референтів. Я вже поспілкувався з усіма референтами, щоб вияснити, чи вони вже знають свої обов’язки чи ні. Ці два документи можна знайти на сайті Синоду www.synod.va. Дієцезіальний референт має спілкуватися з кожною парафією і не тільки. Папа говорить, що кожен християнин має відповісти на одне запитання: яким чином сьогодні на різних рівнях, від місцевого до вселенського, відбувається наше прямування разом з Христом, що нам дає змогу звіщати Євангеліє згідно зі своєю місією? На які кроки Святих Дух нас спонукає сьогодні? Як ми зараз йдемо з Христом та звіщаємо Євангеліє? Що нам Дух Святий пропонує поміняти? Питання дуже загальне, тому Папа пропонує 10 тем, за якими ви будете працювати. Наприклад, питання спілкування з іншими конфесіями, чи питання євангелізації. Референти в дієцезіях також мають поспілкуватися з усіма спільнотами, товариствами, рухами, організовуючі дискусії.
Логотип синоду показує Євхаристію, хрест і групу людей, які прямують в одному напрямку. І ця група представляє як священників, так і мирян. Попереду групи знаходяться люди з інвалідністю, молодь, діти. Папа говорить, що вони попереду, бо саме через ціх людей Бог часто промовляє до інших. І тут повстає питання для молодіжних душпастирів: як цю дискусію зробити саме серед молоді? Добре щоб зібрання з дискусіями відбулись також для молодіжних груп, рухів, організацій.
Доповідь єп. Олександра Язловецького на засіданні Комісії у справах душпастирства молоді 6.10.2021