Папська комісія у справах захисту неповнолітніх разом з Конференцією єпископату Польщі організували міжнародну трьохденну конференцію у Варшаві для членів Католицької Церкви з центральної та східної Європи під гаслом «Наша спільна місія у справі захисту Божих дітей».
У конференції взяли участь члени Римсько-католицької Церкви з 20 країн, як латинського так і східного обряду: Польщі, Албанії, Хорватії, Словенії, Угорщини, Румунії, Молдавії, Болгарії, Чехії, Словаччини, Росії, Естонії, Латвії, Литви, Білорусії, Сербії, Чорногорії, Північної Македонії, Косово та України. Офіційними мовами конференції були: англійська, італійська та польська. Членами були представники Конференції єпископів окремих країн та особи, духовні чи миряни, які працюють у сфері захисту дітей і молоді у своїх країнах від зловживань у Церкві. Єп. Олександр Язловецький представляв саме Римсько-католицьку Церкву.
Конференція розпочалася промовистим відео-зверненням папи Франциска. Святіший Отець переконує, що «Якщо визнаємо наші гріхи, нам не буде чого боятися». Натомість провідною думкою кожного дня були три окремих гасла: «відповідальність – підзвітність – прозорість».
Присутні члени мали нагоду вислухати доповіді провідних осіб в Католицькій Церкві, які займаються питанням охорони неповнолітніх. Наприклад, голови Папської Комісії до справ захисту неповнолітніх (PCTM) кард. Шона Патріка О’Меллі з США, які розповідав про те, які виклики довелося пережити Католицькій Церкві у його країні чи йому особисто в дієцезіях де він працював.
Доповідачі неодноразово підкреслювали, що одним з поширених стереотипів в Католицькій Церкві центральної чи східної Європи є те, що її члени вважають себе «Церквою мучеників», а сексуальне насильство над неповнолітніми зі сторони духовенства проблемою лише Церкви на Заході чи в далеких Штатах. На жаль, Конгрегація віровчення, яка займається подібними справами свідчить про те, що подібні зловживання трапляються в усіх локальних Церквах і навіть Україна не є тут винятком.
Члени конференції мали змогу як на панельних дискусіях, так і в окремих групах опрацювати почуте під час доповідей, представити потреби та виклики з якими зустрічаються їхні локальні Церкви, поділилися вже набутим досвідом у справі реалізації прийнятих стратегій та опіки над тими, які зазнали зловживань зі сторони духовних осіб.
Звісно, що протягом останніх 20-ти років церковне право суттєво змінилося: позовна давність збільшена аж до 20 років, вік жертв зловживання піднесений до 18 років, суворо караються не тільки злочинці, але також співзлочинці, тобто, ті, які приховували злочини у Церкві, кожна дієцезія визначила відповідального за захист неповнолітніх, однак, цих кроків все рівно недостатньо. Потрібно не тільки впроваджувати вже існуючі норми, але дійсно щиро та відкрито каятися за існуючі гріхи служителів, подбати про кращу допомогу для жертв зловживань та й самих злочинців та створити кращі програми систему захисту наймолодших членів нашої Церкви.
Сподіваємося, що ця конференція допоможе для членів згаданих локальних Церков краще зрозуміти існуючу проблему та знайти правильні рішення.
Єпископ Олександр Язловецький