Новини

Спорт як потужний виховний інструмент. Розмова з о. Міхалом Воцялом про діяльність Католицького спортивного клубу “Дон Боско”

11 Грудня, 2024

Із 28 листопада по 4 грудня 2024 р. вихованці салезіянських спортивних клубів Житомира та Винників відвідали іспанське місто Мадрид, де зустрілись з представниками Фонду «Реал Мадрид».  Про поїздку та діяльність Католицького спортивного клубу «Дон Боско» ми спілкуємось із його засновником о. Міхалом Воцялом SDB.

 

Цього року салезіяни Житомира розпочали діяльність  Католицького спортивного клубу «Дон Боско». Які причини його створення?

 

Спорт – це потужний виховний інструмент, який салезіяни використовують від заснування згромадження в усіх місцях, де вони працюють. Причина створення клубу – прагнення збільшити цільову аудиторію через залучення до спорту та виховання через спорт.

 

Які види спорту представлені у Вашому клубі і що взагалі входить у його діяльність?

 

На даний момент у нас три дисципліни: футбол, волейбол та байдарки. З наступного року плануємо додати яхтинг та розвивати ампфутбол.

 

Яка мета Католицького спортивного клубу «Дон Боско»?

 

Зараз ми розвиваємо  проєкт «Соціально-спортивна школа», зосереджений на вихованні цінностей.  Я підтримую методи Фонду «Реал Мадрид», який акцентує в спортивній школі такі цінності, як дружба, здоров’я, повага, автономія, самооцінка, рівність.  Це дуже співпадає з нашою салезіянською системою, але ми додаємо ще і духовну складову. Для нас важливо, щоб через спорт діти наверталися до Бога. В ораторії Дона Боско так само було багато спорту, рухливих ігор. Спорт особливо важливий для сучасного молодого покоління. Це покоління, яке полюбляє сидіти вдома на дивані. Важливо мати пропозицію здорового проведення вільного часу з фізичними навантаженнями.

 

Така діяльність клубу потребує багатьох ресурсів. Хто ті люди, які працюють у клубі? Чи всі вони католики? Які вимоги Ви ставите перед ними? Чи працюють вони за салезіянською виховною системою? Як відбувається їхня християнська та салезіянська формація?

 

У клубі працюють на даний момент футбольні тренери, волейбольний тренер, два соціальних працівники, керівник майданчика та координатор проєкту. Не всі вони є католиками. Не всі  розуміють, що таке салезіянська система виховання. Частина з них вже пройшла вступний іспит, до якого потрібно було прочитати текст про св. Йоана Боско, салезіянську виховну систему та ознайомитися з політикою охорони неповнолітніх, а також пройти співбесіду. Плануємо у подальшому проводити систематичну формацію для працівників клубу.

 

Одним із видів діяльності Католицького спортивного клубу є ампфутбол. Як прийшла ідея створення команди і як розвивається цей вид спорту в Україні і конкретно у Житомирі?

 

Ідея прийшла від салезіян греко-католиків та центру Superhumans. Ми тільки починаємо розвивати цей вид спорту. В найближчі дні має відбутися прес-конференція за участю ЗМІ та деяких депутатів, і яка має на меті популяризацію цього виду спорту в Житомирі. Мені здається, що у Житомирі тільки ми хочемо цим займатися. Але з іншого боку і Федерація і міністерство заохочують професійні команди відкривали секції ампфутболу.

Щойно ви з членами клубу приїхали з Іспанії. Розкажіть, де конкретно ви були і що робили?

 

Ми були в Мадриді і Толедо. У нас був один день, коли ми відвідали салезіянську школу в Мадриді. Побували в місійній прокурі. Також була туристична частина – екскурсія Толедо і Мадридом. Крім того, була і спортивна частина: відвідування матчу між «Реал Мадридом» і «Хетафе», візит до «Реал Мадрид Сіті», де ми побачили тренування відомої команди, зустрілись із тренерами та відвідали музей клубу. Наші вихованці також провели особливий день зі студентами соціальної та спортивної школи «Вальдебернардо» у спортивному центрі «Faustina Valladolid». Освітня та культурна програма дозволила їм відкрити для себе Мадрид і відвідати Толедо, збагативши свій досвід поза спортивним полем.

 

Як з’явилась співпраця з «Реал Мадридом»?

Наша місійна прокура у Мадриді вже  організувала такі соціальні спортивні школи разом з Фондом «Реал Мадрид» у різних частинах світу. Наприклад, у Польщі в місті Елк, у  багатьох містах Африки та Південній Америці. Коли почалась війна в Україні, у діалозі між Фондом та місійною прокурою з’явилась пропозиція створити таку спортивну школу і в Україні у двох містах, де є спортивна інфраструктура, Винниках та Житомирі. У нас в Житомирі є команди, що працюють за методикою Реал Мадриду, і які ми називаємо «Школою Реал Мадриду»

 

Яким Ви бачите Католицький спортивний клуб «Дон Боско» через 5 років?

 

Збільшиться кількість учасників, збільшиться кількість спортивних дисциплін. Особливо будуть розвиватися водні види спорту, такі як байдарки і вітрильний спорт.

 

Дякую, отче Міхале, за бесіду і бажаю розвитку Католицькому спортивному клубу «Дон Боско».