Події

ПАСТИРСЬКИЙ ЛИСТ НА ІІІ ТИЖДЕНЬ ВИХОВАННЯ «ТАТО ВДОМА»

28 Травня, 2019

Улюблені у Христі брати та сестри! Дорогі батьки, молодь та діти!

Розпочинаємо ІІІ Тиждень виховання. Господь знову закликає нас до співпраці з Ним у місії виховання нових поколінь. ІІІ Тиждень виховання, темою якого є слова  «Тато вдома»,  покликаний підкреслити особливу роль батька в родині, але одночасно показати фундаментальну потребу присутності батьків в житті і вихованні дітей.

На чому полягає наша співпраця з Богом? Хіба не на вірному наслідуванні прикладу нашого Небесного Отця?! Христос, Син Божий, відкрив для нас усю правду про Свого Отця і просив, щоб ми наслідували Його – були такими як наш Отець (Мт 5, 48, Лк 6,36).

На сторінках Святого Писання неодноразово лунає правда про Бога, котрий постійно огортає турботою і піклуванням як цілий Свій народ так і кожну людину зокрема. Він провадить, підтримує, заспокоює, наставляє і, перш за все, прагне глибоких і близьких відносин зі Своїми дітьми, котрих Сам створив саме для цього. Але особливим чином батьківську турботу Бога і цілу глибину Його Серця можна побачити у світлі Христа, котрий говорить про Отця, Котрого Він бачив і з Котрим Він є однє.

Тато вдома! Чому саме така тема? Сьогодні, як ніколи, коли людина отримала безліч можливостей, коли всі кордони відкриті і за декілька годин можна бути вже на іншому континенті, коли завдяки технічному прогресу і соцмережам так легко бути всюди, стало так важко бути вдома! Сьогодні людині так важко зупинитися, присвятити час, просто перебувати для інших.

Саме серед ситуації такої загальної загубленості і поспіху Ісус з усією міццю говорить до нас свій заклик: «Хай не тривожиться серце ваше! Віруйте в Бога, віруйте й у мене. В домі Отця мого багато жител» (Йн 14,1-2). Бог приготував для кожного з нас місце в небі. Він має для нас «дім нерукотворний, вічний» (2 Кор 5,1). І цей дім не пустий. Небесний Отець постійно очікує нас, як Милосердний Отець, котрий чекав на повернення блудного сина, виглядаючи його здалека і прагнучи взяти його в свої обійми. Бог показує нам приклад присутності «вдома»! Господь є тим хто очікує! Людина завжди може розраховувати на Бога, тому що постійно може відкрити в своєму житті Його неймовірно близьку присутність.

Господь, люблячий Отець, прагне щоб Божі діти наслідували Його приклад і поведінку. Він хоче, щоб батьки навчилися перебувати вдома! Творити дім, як каже Папа Франциск у нещодавньому посланні присвяченому душпастирству молоді. Творити дім можливо лише творячи родину за допомогою щоденних жестів, терпіння і прощення (Christus vivit, п. 217). Все це можливо реалізувати лише у щоденності, день за днем, година за годиною, перебуваючи поруч і маючи можливість подарувати свої обійми і почуття дітям, котрі так сильно прагнуть досвідчувати реальну присутність своїх батьків.

Добрий батько – це той хто вслуховується в голос і серце дитини. Він є поруч і намагається відкривати її прагнення, щоб мати змогу відповісти на найглибші потреби, котрі нуртують свідомість дитини. Як часто я питаю себе: чого моя дитина очікує від мене і від життя? Куди я проваджу її своїми словами, прикладом життя? Що даю їй? Нещодавно ми мали змогу почути голос молоді під час приготувань до Синоду, присвяченому молоді, вірі та покликанню. Зростаючі покоління чітко висловили свої очікування. Вони прагнуть від батьків передусім підтримки і супроводу. Підтримати може лише той хто є поруч. Як добре, коли дитина може, повернувшись додому, знайти підтримку у батька чи мами: розповісти про свої проблеми, побоювання, незадоволення і отримати пораду і заспокоєння, тому що довіриться досвіду власних батьків, котрі також проходили і перемагали подібні проблеми та труднощі.

Найголовнішим завданням кожного батька має стати присутність в житті своїх дітей. Але це має бути не тільки фізичне перебування поруч. Дитина потребує мотивації, яку отримає вдивляючись у приклад батька, який живе вірою, має глибокі відносини з Богом і відкритий на зміни до яких кличе і провадить його Небесний Отець. Батько має дійсно стати головою родини – домашньої Церкви – і не тільки забезпечувати і захищати, але передусім провадити до джерела і фундаменту життя – до Бога. Добрий батько – це батько, який не боїться стояти перед Богом на колінах і молитися разом з цілою родиною. . Добрий батько – це людина, котра скеровує інших до Бога, тому що сама скерована на нього і не боїться показати цього і говорити про це. Справжній батько-християнин розуміє, що Божі справи і свідчення віри своїм дітям це його першочергове завдання

Ситуація в родинах у нашій країні не є найкращою! Можливо зроблено багато помилок та втрачено безліч можливостей. Але не дивлячись на це для вас, дорогі батьки, котрі прагнете виховувати своїх дітей згідно Божих заповідей любові, є надія, що Господь підтримає і поблагословить кожне ваше зусилля і візьме в Свої обійми всі ваші проблеми, переживання і труднощі. Тільки скажіть Господу своє «так» і розпочніть наслідувати приклад Милосердного Отця, котрий очікує вас в небі, але прагне діяти вже сьогодні у вашому конкретному житті.

Архиєпископ Митрополит Мечислав Мокшицький та  всі єпископи Конференції Єпископату РКЦ в Україні