Події

МОЛОДІСТЬ ЯК “ІДОЛ”?

14 Жовтня, 2018

 

Люблю молодь. Вірю, що Господь її любить по-особливому. І Церква також, тому з жовтня цього року організовує Синод на тему молоді.

Також з цієї причини я став салезіанином. Саме з цієї причини вже 4 роки виконую обов’язки відповідального за національне душпасторство молоді в Україні.

Вірю, що прояв нашої любові до молоді сьогодні має їй допомогти стати дорослими швидше … Інакше ми насправді ризикуємо зробити з молодості «ідола», тобто цьому етапу життя надати незаслужено надмірне значення.

Продовжуємо період молодості

„Твоя мама 1956 року народження? Яка молода!” – говорять мені італійські друзі.

Офіційний віковий бар’єр молодості змінюється, збільшуючись. Наприклад, згідно Всесвітній Організації Здоров’я (ВОЗ), ми молоді до 44 років. В Європі вирішують створювати сім’ї все більше у зрілому віці. Італія, як європейська країна має показники більш пізнього материнства, ніж Європа. В середньому перша дитина народжується у 30 років і 8 місяців. Є також феномен дітей, які живуть з батьками до 30 і більше років, не тому, що не мають грошей жити автономно, але, перш за все, що це зручно. Це дозволяє їм почуватись «молодими», у тому сенсі, що можна уникнути відповідальності за своє життя.

«Страх старості»

«Давай будемо на «ти», тому що, коли звертаються на «ви», почуваюсь старим», – говорить мені шестидесятилітній Джуліо.

Існує страх того, що коли закінчується молодість, одразу починається старість. Не хочеться чути слово «старість». Казати «я старий» деякі соромляться, це, наче сказати «я не маю користі», «не маю важливості», «більше нічого не вартую»…

 Де дівся дорослий вік?

“Будь ласка, не називайте мене більше молодим, бо я таким не є, Я вже дорослий», – були слова, які я промовив після Святої Меси пастві в Одесі в день мого тридцятиріччя. Між цією дихотомією «молодий-старий» іноді забуваємо, що існує ще один період – зрілість чи дорослий вік!

Колись у моїй країні почувались дорослими в момент отримання паспорта і права на голосування… Зараз, здається, що терміни «повнолітній»

і «дорослий» не є більше синонімами.

Від періоду життя до стану душі.

„Я молодий духом” , – говорить мені один священик, якому 50 років.

Але що це значить? Антропологія нас вчить, що існують різні періоди, які проходить людина впродовж свого життєвого шляху від зачаття до старості.

Але молодість хотіла б уникнути цієї логіки. Хочеться із задоволенням увійти в цей період, але не хочеться виходити. Бути молодим, означає бути модним». Отже, “молодість/молодь/молодий” є гарною маркою, яка продається. Хоче бути символом … Взагалі, символом чого? Бути активним, енергійним, безтурботним а може мало відповідальним?

Біблія про молодість
„Молодість – найгарніший період життя!” – чую це від одного 48-річного вчителя нашої школи.

Складається враження, що Святе Письмо не розділяє цей погляд. В Ньому молода людина показана як та, що має мало досвіду, довіра до якої обмежена. Серед багатьох покарань Ізраїля пророки називають також і «молодих начальників», які стають провідниками народу. В біблійному суспільстві молода людина не мала соціальну домінанту. Тому Ісая при зустрічі з Самуїлом не презентував Давида, який був наймолодшим. Може, тому Христос чекав до 30 років, щоб розпочати свою громадську місію. Чоловік у 30 років міг бути визнаний равві.

Пригадаємо також, що особлива роль була уготована «старійшим» в Біблії. Ціле Святе Письмо пронизане повагою до літньої людини: в книзі Даниїла Господь зветься «Старцем» (Дан. 7,9-22). Старші люди бачили як їх роки множаться, їх волосся сивіє чи біліє, це гідно поваги (Лев 19,32; Прип 20,29). Літні люди продовжують грати значну роль в суспільстві Ізраїлю і повинні брати на себе відповідальність за важливі рішення в соціальному і політичному житті; Второзаконня надає їм правову функцію першого порядку (Вт 19).

Виховний виклик
„Чи можна запитати вік у жінки?” – я поставив питання на Фейсбуці.

Отримав майже 50 відповідей, більшість з яких дали жінки. Одна група писала: “Так, без проблем. Чому ні? Залежить хто питає?”
Інша група:
“Ніколи! Неввічливо це питати!”. Я помітив, що жінки, яким за сорок, відносяться до другої групи.

Давайте дякувати Богу за той вік, який маємо, а не просити його продовжити нам молодість. Важливо не дозволити, щоб молодість стала ідолом. “Прощавай, молодосте, і ласкаво просимо, зрілосте!” Таким чином, допоможемо нашій молоді зустріти її зрілість спокійно і відповідально, розуміючи, що кожен період життя є oсобливим даром.

о. Міхал Воцял