Новини

ДУШПАСТИРСТВО ПЕДАГОГІВ В УКРАЇНІ ЯК ПОЛЕ ЄВАНГЕЛІЗАЦІЇ Часть 4

30 Березня, 2020

3. СУБ’ЄКТИ, ЩО ЗАЙМАЮТЬСЯ ДУШПАСТИРСТВОМ ПЕДАГОГІВ-ХРИСТИЯН В УКРАЇНІ

3.1 Загальне душпастирство
Більшість духовної формації педагогів здійснюється, безперечно в загальному душпастирстві. Найчастіше це душпастирство парафіяльне, дані особи приступають до таїнств або є учасниками парафіяльних груп (Живий розарій, біблійні кола), беруть участь у парафіяльних радах, катихезах. Буває, що педагоги просять парафіяльних душпастирів про духовне керівництво.

Частина з працівників освіти проходять свою формацію також у над-парафіяльних рухах («Домашня Церква», неокатехуменат, ШХЖіЄ).

3.2 Спеціалізоване душпастирство Римо-Католицька Церква

3.2.1.1. Всеукраїнський рівень – Комісія у справах душпастирства молоді
На рівні країни з 2014 року при Конференції єпископів України існує комісія у справах душпастирства молоді. З власної ініціативи вона займається також дитячими садочками та школами, заснованими Церквою. В лютому 2017 року звернулася до митрополита з проханням створити окрему комісію у справах католицької освіти. Головою комісії є єпископ Ян Собіло, а його заступником о. Міхал Воцял SDB.

3.2.1.2. Рівень дієцезії
Щоб з’ясувати, хто займається душпастирством педагогів на дієцезіальному рівні Секретаріат нашої комісії у 2018 p. опитав представників всіх дієцезій: «Чи у вашій дієцезії існує офіційне душпастирство освітян?». Відповіді були переважно, що такої особи немає або опитані про неї не знають.

3.2.1.3. Вища освіта
Інститут релігійних наук св. Томи Аквінського (Київ) – запрошують на катихетичні студії вчителів-католиків для поглиблення богословських, психологічних та педагогічних знань.

Інститут Богословських Наук Непорочної Діви Марії (Городок) – готують катехитів вчителів християнської етики.

Теологічний інститут ім. Святого Йосипа Більчевського (Брюховичі) – викладачі інституту беруть участь у регіональних зустрічах вчителів, принагідно виголошуючи лекції.

Також варто згадати Католицький університет у Львові, який готує соціальних педагогів, вчителів християнської етики і катехитів.

3.2.2. Греко-Католицька Церква

3.2.2.1 Комісія католицьких шкіл
В Греко-Католицькій Церкві на рівні України з 2012 р. існує комісія у справах освіти
і виховання. До завдань цієї комісії серед інших входить християнська формація педагогів. Головою комісії є
с. Христофора Бушин. Комісія має двох постійних представників і трьох сумісників (залучених до проектів).

3.2.2.2 Рівень єпархій
Якщо говорити про греко-католицькі єпархії, то як видно з інформації, розміщеної на сайті комісії (edu.ugcc.org.ua) 11 єпархій Греко-Католицької Церкви мають свої комісії у справах освіти і виховання. Кожна з комісій має визначених голів (5 священиків, 1 диякон, 2 монахів, 3 світських особи). Три екзархати не мають таких комісій.

3.2.3 МАРХО
На сьогоднішній день найбільшою організацією, що займається формацією педагогів є Міжнародна організація розвитку християнської освіти (МАРХО). Вона називалася МАХШ до 2015 р. і зміна назви була пов’язана з реорганізацією, під час якої управління перейшло з Америки до Києва. Станом на 17 вересня 2018 р. організація налічує серед членів 46 дошкільних, середніх і вищих навчальних закладів з різних протестантських деномінацій, а також одну римо-католицьку та греко-католицьку школу. Директор МАРХО – Тетяна Чумакова.

На сайті mapxo.org.ua можемо прочитати про принципи та місію організації. «МАРХО покликана допомагати педагогам-християнам ефективно навчати і виховувати наступне покоління у відповідності до Божого задуму для людського життя зокрема та всесвіту в цілому. Місія МАРХО є платформою, яка сприяє спілкуванню та обміну досвідом педагогів-християн для їх професійного зростання, використовуючи інноваційні ресурси, засновані на християнському світогляді» [10].

3.2.4 Православна Церква
В УПЦ Київського патріархату існує мережа недільних шкіл, до праці в яких залучають світських віруючих педагогів. При недільних школах відбуваються тематичні навчання, семінари та тренінги для вчителів.

3.2.5 Навчальні заклади організовані релігійними організаціями

Інша категорія суб’єктів, які займаються формацією педагогів є навчальні заклади, якими керують офіційно і\чи фактично релігійні організації. Специфіка формації
в цьому випадку є в тому, що релігійна організація є роботодавцем такого педагога. Довгий час релігійна організація не могла в Україні офіційно бути засновником школи. Часто такі навчальні заклади працюють як світлиці або зареєстровані на фізичну особу.

Найдокладніше знаємо статистичні дані Католицькій Церкві
в Україні: Греко-Католицька Церква має 11 шкіл і 8 дитячих садків, а Римо-Католицька – 4 школи і 35 дитячих садків.

До цього можна додати понад 60 навчальних закладів, заснованих протестантськими Церквами.

о. Михайло Воцял SDB (2018)

Продовження через тиждень …